Традиційний потрет на гранітному пам’ятнику – це портрет, нанесений гравіюванням. Художником вручну або за допомогою гравірувального верстата – не має значення. Але останнім часом все більше людей хочуть увічнити пам’ять про близьку людину за допомогою кольорового портрета. Якщо портрет, нанесений фарбами на граніт – не завжди підходяще за ціною рішення, то фотокераміка на пам’ятник доступна всім.
Що таке фотокераміка? Це портрет, який наноситься на керамічну плитку (зазвичай овальної форми, але сьогодні можна замовити і прямокутний).
Фотокераміка на пам’ятник: технологія виготовлення
Стара технологія створення таких портретів полягала в наступному: на плитку наносилося зображення фарбами вручну, потім плитка запікалася у спеціальній печі. Нині така технологія більше не застосовується.
Зараз дуже популярна техніка деколі. На плитку наноситься перекладна картинка. Її створюють спеціальними керамічними фарбами. Потім плитка піддається термічній обробці в муфельній печі. Портрет, створений таким чином, слугує дуже довго, не вигоряючи, не втрачаючи яскравості фарб.
Хороший результат залежить від основи фотокераміки. Сьогодні на ринку є:
- Кераміка сухого пресування – відносно довговічна, не вбирає вологу, витримує температурні коливання;
- Лита кераміка; дешевше за попередній варіант, але погано переносить перепади температури – портрет може з часом потріскатися;
- Керамограніт, який зазвичай використовують для зображень великого формату. Досить дорогий варіант, а ще така плитка масивна та важка, тому для неї потрібно в стелі робити спеціальне поглиблення;
- Італійська порцеляна – на сьогодні найкращий матеріал для фотокераміки. На такі портрети виробники дають гарантію до 50 років, а зображення на такій основі виходить дуже яскравим та чітким.
Вітчизняні матеріали для фотокераміки поступаються якістю імпортним, і, як правило, мають опуклу форму. Що часто не подобається замовникам – це білий обідок на краях портрета. На італійському фарфорі зображення наноситься повністю, оскільки основа, як правило, рівна.
Фотокераміку зазвичай використовують на мармурових пам’ятниках, пам’ятниках з крихти, тому що на них не можна зробити гравіювання.
Переваги фотокераміки
Пройшовшись цвинтарем, ви можете побачити, що дуже багато пам’ятників із граніту сьогодні оформлені саме портретами з фотокераміки. Це легко пояснити:
- Портрет на керамічній основі легко можна замінити за бажання, або коли він втратить свій вигляд;
- Такі портрети виготовляють відносно швидко – в середньому на таку роботу йде два-три дні;
- Кольорова картинка, яка передає всі риси померлого так, як ніколи не вдасться передати їх за допомогою простого гравіювання.
Недоліки фотокераміки
Але є у фотокераміки і низка недоліків:
- Неякісна основа може потріскатись;
- Портрет вигоряє з часом;
- Картинка тьмяніє і розпливається, тому якщо немає можливості замінити портрет, втрачається вигляд усього пам”ятника чи комплексу.
Фотокераміка чи гравіювання?
У гравіювання теж є свої плюси та мінуси. До плюсів можна віднести довговічність такого портрета – він наноситься на сам камінь, йому не страшні перепади температури. Якщо портрет потьмянів, його легко можна освіжити. Але термін виготовлення такого портрета (особливо якщо працює художник вручну) залишають бажати кращого, і якщо майстер не зовсім досвідчений, то в результаті портрет може втратити подібність з оригіналом.
Вибираючи між фотокерамікою та гравіюванням, опирайтеся на власні бажання. Якщо ви маєте можливість періодично змінювати табличку з портретом, і ви хочете, щоб зображення на пам’ятнику було саме кольоровим – вибирайте фотокераміку. Тільки в такому випадку не заощаджуйте на матеріалі. Якщо хочеться, щоб пам’ятник був простий у догляді, і портрет не потрібно було оновлювати – робіть гравіювання, але намагайтеся знайти хорошого художника по каменю.