Крім решти турбот, після похорону на плечі родичів лягає догляд за могилою померлого. Акуратна та доглянута могилка – це знак поваги та любові до померлого. Місце упокою має виглядати гідно.
Догляд за могилою можна поділити на два етапи – це до встановлення гранітного пам’ятника та після. Догляд у перший рік включає прибирання, висадку квітів та їх полив.
Не поспішайте ставити пам’ятник!
Одна з помилок, яка часто допускається – це поспіх; рідні хочуть якнайшвидше встановити гранітний пам’ятник, щоб зробити могилку акуратнішою та красивішою.
Насправді першого року земля на місці поховання ще осідає, тому ставити пам’ятник небажано. Він може перекоситися з часом, квітники чи фундамент можуть «поїхати» та тріснути.
Не поспішайте: гранітний пам’ятник досить важкий, і встановлювати його потрібно на грунт, що добре осів. У перший рік обмежтеся простим хрестом із табличкою – дерев’яним чи металевим.
Як доглядати могилу в перший рік: садимо квіти
У міру того, як осідатиме ґрунт, вам може знадобитися досипати землю на могилу. Краще приготуйте для цього хороший садовий ґрунт.
У нас заведено висаджувати на могилу квіти.
Які рослини висаджувати? Якщо ви плануєте через рік поставити пам’ятник і повністю накрити могилку надгробною плитою, то посадіть однорічні: наприклад, чорнобривці. Якщо й надалі надгробок залишиться відкритим, можете посадити багаторічні: крокуси, ромашки, лілії, тюльпани, нарциси. Щоб могилка не пустувала без квітів у певні періоди, підбирайте рослини так, щоб закінчення цвітіння одних плавно перетікало в цвітіння інших. Так могила завжди буде прикрашена живими квітами.
Які квіти приносити на могилу?
Одразу після поховання на могилі залишиться багато вінків та букетів від друзів та рідних. Потім ви захочете принести на могилку квіти в данину поваги до родича або друга.
Можна приносити хризантеми, троянди, лілії; бажано, щоб квіти не були кричуще яскравого кольору. Краще зупинити вибір на червоних чи білих кольорах, чи таких, які любив сам покійний. Кількість має бути парною.
Якщо ви хочете принести живі квіти, вибирайте найменш вибагливі, здатні довго стояти у вазі. Не забудьте відвідати могилку за кілька днів – живі квіти в’януть, і замість того, щоб прикрашати місце поховання, тільки псують його вигляд.
Можна зупинитися на штучних квітах – але їх теж потрібно міняти згодом; вони вигоряють на сонці, псуються від дощу та вітру.
Тому найкраще висаджувати живі квіти, якщо є така можливість.
Відвідувати могилку потрібно хоча б раз на два-три тижні, щоб усунути сміття, прополоти бур’яни, прибрати траву, яка росте навколо могили. Місце поховання дуже швидко заростає.
Через рік ви зможете замовити та поставити красивий гранітний пам’ятник. Залежно від того, чи є кому доглядати могилку, надгробок можна повністю закрити, або залишити відкритим під клумбу з квітами.
Догляд за гранітним пам’ятником зводиться до простого очищення звичайною водою або сухою ганчіркою – залежно від ступеня забруднення.